Roztoczański Park Narodowy zaprasza na XI edycję plenerowej imprezy edukacyjnej „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego”, która odbędzie się10 sierpnia 2019r. (sobota) w godz. 1000– 1700 na terenie Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu oraz w Izbie Leśnej we Floriance.
„Dzień otwarty w RPN” to doskonała okazja do zaprezentowania Parku jako obiektu chroniącego walory przyrodnicze i kulturowe, jak również prowadzącego aktywną edukację przyrodniczą. Tegoroczna tematyka „Dnia otwartego w RPN” skupia swoją uwagę na ekologii i ochronie największego przedstawiciela z rodziny kotowatych w Europie – rysia – gatunku zagrożonego i bardzo wymagającego, głównie pod względem siedliskowym. Zarówno obecny stan populacji, jak i wykryte zagrożenia rysia w Polsce wskazują, że działania ochronne powinny być bezwzględnie utrzymane w celu zapewnienia mu trwałego miejsca w naszej przyrodzie.
Do udziału w imprezie zaprosiliśmy min. przedstawicieli Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy podczas prelekcji przedstawią wyniki badań z terenu RPN oraz zakres działań zarówno ochronnych jak i edukacyjnych na rzecz ssaków drapieżnych –min. wilków i rysi.
W tegorocznej edycji udział wezmą przedstawiciele Poleskiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, abypoprzez konkursy i zajęcia edukacyjne zaprezentować walory przyrodnicze i kulturowe, działania z zakresu edukacji oraz możliwości udostępniania obszarów chronionych dla turystyki. W ramach wieloletniej współpracy w imprezie udział wezmą również przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec, którzy przygotują atrakcyjne gry i konkursy przyrodnicze dla uczestników imprezy.
W czasie festynu odbędą się również zawody kawaleryjskie, będące podsumowaniem jubileuszu 35 – lecia Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.
Będzie można skorzystać również z akcji „Za baterie – sadzonka”, która każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. „Dzień otwarty w Roztoczańskim Parku Narodowym” jest ponadto okazją poznania bogatej oferty turystycznej instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu. W programie imprezy także występ zespołu folkowego „Koromysło” ze Szczebrzeszyna, który poprzez muzykę i regionalne stroje nawiązuje do tradycji Roztocza Zachodniego oraz możliwość degustacji regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
W Izbie Leśnej we Floriance będzie można zobaczyć jak żyli i pracowali leśnicy w czasach Ordynacji Zamojskiej, wystawę prac malarki Roztocza – Aleksandry Wachniewskiej oraz wystawę militarną „Florianka – bastion Niepodległości”. Tam również odbędą się pokazy tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków.
Każdego roku w tym wydarzeniu uczestniczy ok. 1 500 osób, w tym mieszkańcy regionu oraz turyści odwiedzający Roztoczański Park Narodowy i Roztocze.
W programie:
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny, ul. Plażowa 3, 22-470 Zwierzyniec
godz. 1000 - 1700
► Zwiedzanie wystaw w OEM RPN w tym:
▪ „W krainie jodły, buka i tarpana” – wystawa multimedialna,
▪ „Roztocze – natura w naturze” – wystawa przyrodnicza,
▪ „35 lat Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody” – wystawa fotograficzna,
▪ „Roztoczańskie impresje” – plenerowa wystawa fotograficzna z okazji 45-lecia Parku;
► Konkursy, gry i animacje przyrodnicze:
▪ „Przygoda z pazurem”– gra terenowa z nagrodami,
▪ Oferta edukacyjnaPoleskiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Zwierzyniec,
▪ Animacje przyrodnicze dla najmłodszych uczestników imprezy;
► Pokazy i zajęcia przyrodnicze:
▪ Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne –„Aktywna ochrona awifauny”,
▪ Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu – zajęcia edukacyjne;
► „Zamość i Roztocze”– stoiska stowarzyszeń i organizacji turystycznych zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu;
► „Wielki Dzień Pszczół”– rola owadów zapylających w przyrodzie i życiu człowieka – gra terenowa z nagrodami, program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ;
► Prezentacja i sprzedaż regionalnych wyrobów i produktów:
▪ „Roztoczańskie smaki”– KGW „Lubczyk” i KGW Huta Tarnawacka,
▪ Olejarnia Świąteczna z Ruszowa,
▪ Gospodarstwo Pasieczne „Ulik” z Mokregolipia oraz „Pszczółka” z Turzyńca,
▪ Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zwierzyńcu,
▪ „Etno – Art”;
godz. 1000 – 1400
Edukacyjna wycieczka przyrodniczaścieżką poznawczą na Bukową Górę i do „Stawów Echo” z przedstawicielem Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego – zbiórka uczestników przy drewnianej bramie na początku ścieżki na Bukową Górę;
godz. 1000 – do wyczerpania zapasów
Akcja „Za baterie – sadzonka”– za oddane zużyte baterie (min. 50 szt.) uczestnicy otrzymują sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego;
godz. 1100 - 1200
Muzyka i stroje tradycyjne Roztocza Zachodniegow wykonaniu zespołu folkowego „Koromysło” ze Szczebrzeszyna;
godz. 1200 – 1300
Prelekcja przedstawicieli „Stowarzyszenia dla natury Wilk” na temat ekologii i ochrony wilka i rysia w RPN;
Łąka za Ośrodkiem Edukacyjno - Muzealnym
godz. 1200 – 1400
Przejażdżki bryczką;
godz. 1400 - 1600
Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich– 35 – lecie działalności stowarzyszenia w służbie ochrony przyrody,
▪ Zawody kawaleryjskie, wystawa 35 – lat RKSOP;
Izba Leśna we Floriance
godz. 900 - 1700
Zwiedzanie Izby Leśnej oraz pokaz tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków we Floriance.
Podczas Dnia Otwartego nie pobiera się opłat za wstęp na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego i Izby Leśnej we Floriance.
Organizacja imprezy „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego”dofinansowana w ramach projektu „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2019 – 2023.
Patronat medialny sprawują:
Opracowanie:
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny
Roztoczański Park Narodowy
ul. Plażowa 3
22-470 Zwierzyniec
tel. 84 687 22 066
fax: 84 687 21 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tekst: Malwina Bryk
Plakat: Aneta Dybowska