W dniach 9-11 października 2015r. tegoroczni laureaci konkursu fotograficznego Roztocze w obiektywie pt. "Różnorodność biologiczna RPN i Roztocza w makrofotografii"uczestniczyli w plenerze i warsztatach fotograficznych "GORCE 2015" zorganizowanych w Gorczańskim Parku Narodowym.
Wyruszyliśmy ze Zwierzyńca rankiem w piątek i po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Poręby Wielkiej - siedziby Gorczańskiego Parku Narodowego. Uczestników pleneru przywitał dyrektor GPN dr inż. Janusz Tomasiewicz życząc udanych zdjęć i wielu niezapomnianych wrażeń podczas poznawania pięknej przyrody Gorców.
Naszą przygodę z Gorcami rozpoczął dr inż. Jan Loch, który do późnych godzin wieczornych wprowadzał nas w tajemnice przyrody i utrwalania jej uroków na zdjęciach. Niezwykle barwne opowieści poprzeplatane zdjęciami m.in. wilków, rysi i jeleni wywarły na nas niezapomniane wrażenia oraz dostarczyły wiedzy na temat ich zachowań, w tym podczas ich fotografowania.
Następnego dnia rano z entuzjazmem ruszyliśmy w teren. Część plenerowiczów swoje fotografowanie rozpoczęła już zaraz po wschodzie słońca choć było ono niewidoczne za grubą warstwą chmur.
Pierwszym etapem zmagań z trudną materią, jaką jest fotografia, był górski potok. Od razu było widać indywidualne podejście poszczególnych fotografów do tematu. Można było puścić wodzę fantazji i zastosować np. różne czasy naświetleń, obiektyw szerokokątny lub teleobiektyw itd.
Znad górskich potoków ruszyliśmy w las, główne bogactwo przyrodnicze Gorczańskiego PN, gdyż stanowią one ok. 95% powierzchni Parku, czyli podobnie jak w naszym Roztoczańkim PN. Uroku dodawały przebarwiające się liście, nieliczne ale równie kolorowe polany śródleśne oraz stara zabudowa, niestety w wielu przypadkach już nie użytkowana.
Kolejny dzień pleneru i warsztatów fotograficznych był równie udany. A wszystko za sprawą niespodzianek jakie przygotowali dla nas prowadzący warsztaty dr inż. Jan Loch oraz Robert Łabuz. Niezwykłą atrakcją bez wątpienia była salamandra plamista będąca symbolem Gorczańskiego PN. Uczestnicy pleneru mogli również zapoznać się z profesjonalnym sprzętem do fotografii dzikich zwierząt, który zaprezentował Robert Łabuz.
Wszystkim uczestnikom pleneru i warsztatów fotograficznych "GORCE 2015" dziękujemy za udział i wspólnie spędzony czas. Prowadzącym za przekazaną wiedzę, a gospodarzom pleneru Dyrekcji GPN za miłe przyjęcie.
Efektem pleneru będzie wystawa poplenerowa "GORCE 2015", którą zaprezentujemy w naszym Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym od ok. 14.11.2015r.
Poniżej jedne z dziesiątków fotografii jakie powstały w czasie pleneru, które zaprezentujemy na wystawie.
Plener i warsztaty odbyły się w ramach środków pozyskanych z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014: „Różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów” Projekt "Poznanie i popularyzacja różnorodności biologicznej Roztocza - regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego".
Opracowanie:
RPN/OEM
Tekst: Paweł Marczakowski
Fotografie: Piotr Chmielewski 8, 11, 13, 30, 33, Mikołaj Juszczak 9, 10, Janusz Kapecki 15, 21, 22, 24, 38, Magdalena Kaproń 28, Emilia Krzyżanowska 7, 35, Michał Lis 16, 17, 40, Paweł Marczakowski 1-5, 14, 18-20, 25-26, 32, 34, 36, Kacper Nowak 23, 29, 37, Karol Siudak 12, 27, 31, Eliza Ostapińska 6, 39