W dniach 14-18 września 2015 roku w Roztoczańskim Parku Narodowym odbył się Zjazd Lichenologów Polskich. Organizatorami byli: Zakład Botaniki i Mykologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Roztoczański Park Narodowy i Sekcja Lichenologiczna Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W trakcie Zjazdu odbyły się dwie sesje referatowe i sesja posterowa oraz trzydniowe badania terenowe.
Głównym celem Zjazdu było przeprowadzenie badań terenowych bioty porostów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przez trzy dni trzydziestu specjalistów z całej Polski pracowało w obszarach ochrony ścisłej Bukowa Góra, Nart i Czerkies oraz w okolicach osady Florianka. Obiekty te zostały wytypowane do opracowania w pierwszej kolejności z tego względu, że były badane 30, 40 i 60 lat temu, kiedy porosty rosły powszechnie i osiągały duże rozmiary. Od tego czasu nastąpiły ogromne zmiany, wiele gatunków wyginęło, w tym prawie wszystkie wielkoplechowe. Już wstępne zestawienie wyników przeprowadzonych obecnie badań, wykazało występowanie kilkudziesięciu nowych dla Parku gatunków porostów. Zebrane materiały zostaną szczegółowo opracowane i przygotowane do druku.
Wielką wartością tego typu zjazdów jest możliwość uczenia się początkujących lichenologów rozpoznawania gatunków i trudnej pracy w terenie od bardziej doświadczonych kolegów. Służyły temu warsztaty prowadzone równolegle z badaniami.
Uczestnicy zwiedzili Zwierzyniec, po którym oprowadził ich i niezwykle interesująco opowiadał dr inż. Zbigniew Maciejewski. Byli również zachwyceni ekspozycją w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym, po której wspaniale oprowadził ich mgr inż. Paweł Marczakowski. Dzięki Perle – Browarom Lubelskim S.A. lichenolodzy mieli także możliwość zwiedzenia pięknie odrestaurowanego zabytkowego browaru.
Zjazd odbył się we wspaniałej atmosferze współpracy i przyjaźni, którą utrwalały niezliczone piosenki śpiewane przy wieczornych ogniskach.
Opracowanie:
Tekst: Hanka Wójciak
Fotografie: 1,2, 6-12 Hanka Wójciak, 3-5 Zbigniew Maciejewski