W ramach oferty edukacyjnej RPN pracownicy zorganizowali zajęcia pn. „Zimowe spotkania z przyrodą”, czyli ferie z RPN. Gościnnie swój udział zgłosiła 70 osobowa grupa z Poleskiego Parku Narodowego. Działania miały charakter wielopłaszczyznowy, obejmując przekrojowo zwiedzanie wystaw w OEM oraz zajęcie w pracowni przyrodniczej jak i przejście terenowe. Efektem końcowym było stworzenie makiety o Parku z uwzględnieniem m.in. genezy powstania rzeźby, hipsometrii ternu, osobliwości florystycznych i faunistycznych Parku, oraz uchwycenia działalności człowieka wraz z całym układem przestrzennym, infrastrukturą i historia wpisaną w dzieje RPN. Dzięki wsparciu i pomocy pracowników RPN uczestnicy bardzo aktywnie podjęli się dość trudnego wyzwania, któremu sprostali.
Sądząc po poziomie zainteresowania uczestników, którzy wykazali się ciekawością przyrodniczą i dociekliwością m.in. podczas tropienia zwierząt, wrażliwością w sprawie ochrony przyrody wyczuwalnej podczas wspólnych rozmów możemy wnioskować, że zajęcia spełniły oczekiwania wszystkich osób zaangażowanych w projekt. To, jak wiele elementów, procesów odgrywa istotna rolę w kształtowaniu przyrody Parku, jak negatywne skutki działań człowieka stają się wiodącym problemem, dowodzi, że ciągłe poznawanie, zgłębianie tajników natury staje się misją nie tylko dla pracowników parków narodowych, ale dla każdego z nas. Ludzki światopogląd w służbie przyrody ciągle wymaga nowych działań, zmusza do czujności i pełnej gotowości niezależnie od wieku, czy wyboru drogi życiowej.
Podziękowania za aktywną współpracę kierujemy do wszystkich uczestników, opiekunów, jak i pracowników Poleskiego Parku Narodowego oraz pracowników RPN. Mamy nadzieję, że powstaną kolejne wspólne projekty edukacyjne, które pozostawią na trwale równie owocne działania.
Zachęcamy do obejrzenia wykonanych makiet w OEM oraz do foto relacji z przebiegu zajęć.
Opracowanie: RPN/OEM
Tekst: Aneta Dybowska
Fotografia: Ł.Sędłak, P.Marczakowski