Rajd jest jednodniową imprezą rowerową turystyki kwalifikowanej o charakterze turystyczno-krajoznawczym. Trasa rajdu poprowadzona jest z wykorzystaniem istniejących już szlaków i tras rowerowych, w tym: Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu oraz Trasy Rowerowej do Florianki. Do przejechania uczestnicy rajdu będą mieli 57 km. Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe miejsc, przez które poprowadzona jest trasa rajdu gwarantują moc atrakcji i niezapomniane wrażenia, co anonsuje program rajdu.
1. Główny organizator:
- Józefowska Kawaleria Rowerowa
2. Współorganizatorzy:
- Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu
- Gmina Józefów
- Nadleśnictwo Józefów
- Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
- Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „Podaj Dłoń”
- Piekarnia Zbigniewa Dzidy
3. Patronat medialny:
- Radio Lublin
4. Cele rajdu:
- popularyzacja idei ochrony przyrody Roztocza poprzez działalność statutową Roztoczańskiego Parku Narodowego,
- przybliżenie idei powstania sieci Natura 2000 na przykładzie Roztocza,
- popularyzacja szlaków i tras rowerowych Roztocza w szczególności „Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza”, „Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo”, „Trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu” i „Trasy rowerowej do Florianki”,
- zwiększenie liczby turystów odwiedzających Roztocze,
- popularyzacja turystyki rowerowej jako najefektywniejszej formy uprawiania turystyki aktywnej i ekologicznej formy uprawiania turystyki,
- popularyzacja aktywnych form spędzania czasu w zgodzie z naturą,
- popularyzacja projektów: Rezerwat Biosfery Roztocze, Geopark Kamienny Las na Roztoczu,
- w dłuższej perspektywie czasowej wzrost liczby kwaterodawców i rozwój usług turystycznych na Roztoczu,
- zaktywizowanie społeczności gminy Zwierzyniec i Józefów.
5. Termin i miejsce rajdu:
- Termin: 29 kwietnia 2017 roku,
- Miejsce rajdu:
Informacja Turystyczna w Józefowie, ul. Kościuszki 37 A, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, ul Plażowa 3, 22-470 Zwierzyniec,
Powiaty: biłgorajski, zamojski,
REGION ROZTOCZE
- Rajd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe.
- Organizatorzy biorąc pod uwagę warunki pogodowe dopuszczają możliwość modyfikacji programu.
- Uczestnicy rajdu:
120 osób.
Program rajdu:
Sobota – 29 kwietnia
900 – 1000 – rejestracja uczestników rajdu w Informacji Turystycznej w Józefowie,
ul. Kościuszki 37 A - przy budynku Urzędu Miejskiego w Józefowie.
1010– Start z rynku w Józefowie. Trasa: Józefów – Zwierzyniec – Józefów.
Do Zwierzyńca będziemy jechali przez Tarnowolę, Brzeziny, Górecko Kościelne, Bukownicę, Tereszpol, Szozdy i Sochy; powrót ze Zwierzyńca do Józefowa przez: Floriankę,
Górecko Stare, Brzeziny - łącznie 57 km,
w tym: 28 km asfaltu, 20 km droga o nawierzchni kliniec, szuter i 9 km droga leśna. Trasa wiedzie m.in. przez puszczę, krawędź Roztocza do Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Trasa nie należy do trudnych, jednak sam dystans i fakt, że tylko połowa trasy biegnie asfaltem, wymaga od uczestników rajdu dobrego przygotowania kondycyjnego; zaleca się również rowery typu trekking lub MTB.
Miejsca na trasie o szczególnych walorach turystycznych:
8 km – Górecko Kościelne – śródleśnawieś założona w 1582 r.; słynie z modrzewiowego kościoła z 1768 r., alei pomnikowych dębów i kapliczki na wodzie oraz hydroelektrowni na rzece Szum.
22,5 km – Bukownica – lesistyodcinek trasy między Góreckiem Kościelnym a Bukownicą charakteryzuje duża ilość mokradeł i źródeł zasilających m.in. rzekę Czarną Ładę, która tu bierze swój początek.
35 km – stawy „Echo” w Roztoczańskim Parku Narodowym – można tu oddać się kontemplacji pięknych widoków, korzystając m.in. z platformy widokowej.
36,5 km – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego
w Zwierzyńcu– w patio ośrodka przewidziany jest posiłek i godzinna przerwa na zwiedzanie; Zwierzyniec to w latach 1812-1944 siedziba Zarządu Ordynacji Zamojskiej. Poza ww. ośrodkiem wyjątkowy splendor miastu nadają: barokowy kościół na wodzie, browar z 1806 r., XIX wieczne klasycystyczne zabudowania Zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz układ przestrzenny z osią wodnątzw. „willa renesansowa”.
43 km – Florianka – osada leśna położona na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znana jest ze stajennej hodowli zachowawczej konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej odmiany urhuskiej. Dla turystów udostępniono ścieżkę dendrologiczną powstałą na bazie szkółek Ordynacji Zamojskiej, eksponującą na powierzchni 3,2 ha 66 gatunków drzew i krzewów, Izbę Leśną z ekspozycją etnograficzną (mieści się tu również Informacja Turystyczna) i ścieżkę krajobrazową poprowadzoną wierzchowiną z punktem widokowym.
57 km ok. 1700– przy barze „Wiata” nad zalewem rekreacyjnym zakończenie rajdu - drugi posiłek, konkurs wiedzy krajoznawczej oraz ognisko turystyczne.
Organizatorzy zapewniają:
- posiłek turystyczny na trasie i po zakończeniu przejazdu,
- materiały informacyjne, w tym m.in. mapę Józefów Rowerowa Stolica Roztocza,
- wejściówki do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu i Izby Leśnej we Floriance,
- konkurs wiedzy krajoznawczej i nagrody książkowe dla zwycięzców,
- opiekę przewodnika i pilotów,
- samochód techniczny.
Regulamin rajdu:
- Rajd jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy czują się na siłach pokonać trasy rajdu, przy czym jeszcze raz podkreślamy, że udział w rajdzie wymaga dobrego przygotowania fizycznego i kondycyjnego.
- Udział w rajdzie jest płatny i wynosi 30 zł.
- Formalnym warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest dokonanie wpłaty
na rachunek stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa, nr rachunku:
40 1240 2845 1111 0010 6719 0022 oraz zgłoszenie w nim udziału
i potwierdzenie zgłoszenia przez organizatora.Dokonanie zgłoszenia jest równoznaczne z zapoznaniem się z treścią oświadczenia, że każdy z uczestników bierze w nim udział na własną odpowiedzialność prawną i materialną – wzór oświadczenia i karty zgłoszenia stanowią załączniki do regulaminu rajdu. - Zgłoszenia na rajd prosimy kierować na adres e-mail: jkrowerowa@gmail.com.
- W przypadku rezygnacji z udziału w rajdzie osoby, która dokonała opłaty wpisowej, opłata nie podlega zwrotowi.
- Termin składania zgłoszeń upływa 25 kwietnia, przy czym liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
- Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania obowiązków uczestnika rajdu, spośród których najważniejszymi są: przestrzeganie przepisów kodeksu drogowego,
o ochronie środowiska i ppoż. oraz podporządkowanie się poleceniom organizatorów w trakcie przejazdu. - Uczestnik rajdu powinien posiadać dętkę zapasową do swojego roweru.
- Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest posiadanie przez uczestników rajdu kasków rowerowych, dla dzieci i młodzieży do lat 18 kaski są obowiązkowe.
Dzieci i młodzież do lat 18 biorą udział w rajdzie pod opieką pełnoletniego opiekuna. - Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do uzasadnionych zmian dotyczących przebiegu planowanych tras oraz do interpretacji i zmian niniejszego regulaminu.
Noclegi prosimy organizować we własnym zakresie – na stronie www.ejozefow.pl
w zakładce TURYSTYKA przedstawiona jest baza noclegowa gminy Józefów.
Załączniki:
Opracowanie:
RPN/OEM
Tekst: Robert Rabiega