Plenerowa impreza edukacyjna
Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego
„Różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe Roztocza”
5 sierpień 2017r.
Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego to cykliczna jednodniowa plenerowa impreza edukacyjna o charakterze festynu kierowana do mieszkańców Roztocza jaki i turystów odwiedzających region. Ma ona na celu zaprezentowanie Parku jako obiektu, z jednej strony, chroniącego walory przyrodnicze i kulturowe regionu z drugiej zaś prowadzącego aktywną edukację przyrodniczą i udostępniającego obszar chroniony dla turystyki i rekreacji w sposób, który nie narusza dziedzictwa przyrodniczego. Jest to okazja dla mieszkańców i odwiedzających do spotkania z pracownikami Parku i zaprezentowania wachlarza działań ochronnych oraz tych związanych z udostępnianiem Parku. Poprzez udział osób, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu jest to również okazja do promocji Roztocza jako regionu turystycznego w obszarze którego rozwija się turystyka aktywna i przyrodnicza. 5 sierpnia 2017 roku odbędzie się 9 edycja festynu, w którym każdego roku uczestniczy ok 1,5 tys. osób. Jest to impreza w, której udział biorą również przedstawiciele innych parków narodowych. W tym roku do udziału zaprosiliśmy Bieszczadzki, Poleski i Kampinoski P.N. oraz naszego partnera z ukraińskiej części Roztocza – Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy.
Główna impreza odbywa się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN, ul. Plażowa 3 w Zwierzyńcu. Tu oprowadzamy po wystawach, rozstrzygamy konkursy, prezentujemy dokonania i działalność naszych partnerów, tu organizowane są koncerty, pokazy kawaleryjskie, przejażdżki bryczką, przed ośrodkiem znajdować się będą stoiska wystawców. W Izbie leśnej we Floriance będzie można zobaczyć jak żyli i pracowali ludzie lasu w okresie międzywojennym XX w. Jest to jedyna okazja do skosztowania potraw regionalnych. W Izbie Leśnej odbędą się pokazy tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków. W asyście pracowników Parku i przedstawicieli Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego będzie możliwość przejść Ścieżką poznawczą na Bukową Górę i przejechać trasą rowerową do Florianki.
Dzień otwarty jest to impreza organizowana przez Roztoczański Park Narodowy nad którą patronat medialny sprawuje: Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia, Dziennik Wschodni, Nasze miasto.
W programie m.in.:
1000 – 1700 Różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe Roztocza
Zwiedzanie wystaw w OEM RPN „Bioróżnorodność Roztocza – natura w naturze”,
„W krainie jodły, buka i tarpana”, „Osobliwości przyrodniczo-krajobrazowe polskich parków narodowych położonych na obszarach Natura 2000”
• Konkurs o Roztoczańskim Parku Narodowym z nagrodami
„Poznajemy parki narodowe w Polsce i na Ukrainie”
• Kampinoski Park Narodowy,
• Bieszczadzki Park Narodowy,
• Poleski Park Narodowy,
• Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy z Ukrainy,
Pokazy przyrodnicze Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu
• konkurs „Dzięcioły”
• gry przyrodnicze, zabawy i animacje dla najmłodszych uczestników imprezy związane z ptakami (puzzle, obserwacja piór pod binokularem,
wystawa plenerowa ptaki Roztoczańskiego Parku Narodowego i okolic)
• prezentacja głosów ptaków
„Ochrona przyrody w Lasach Państwowych” – Nadleśnictwo Zwierzyniec
„Poznajemy Zamość i Roztocze” – Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”,
Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, Stowarzyszenie Turystyka z Pasją, przewodnicy turystyczni, kwaterodawcy
„Roztoczańskie smaki” – prezentacja i sprzedaż regionalnych wyrobów i produktów
„Wielki Dzień Pszczół” – ochrona pszczołowatych w środowisku naturalnym, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami
1000 - 1400 Wycieczka ornitologiczna na Ścieżkę poznawczą na Bukową Górę i Stawy Echo - prowadzi ornitolog z Zamojskiego Towarzystwa
Przyrodniczego – zbiórka uczestników przy drewnianej bramie na początku ścieżki na Bukową Górę
1100 – 1200 Występ Kapeli Ludowej „Adamowiacy” z Adamowa
1200 – 1400 Akcja „Za zużyte baterie – sadzonka drzewa lub krzewu”
900 - 1400 Pokaz tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków w Izbie leśnej we Floriance
1200 – 1400 Przejażdżki konikami polskimi dla uczestników imprezy
Pokaz Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody
Opr. Roztoczański Park Narodowy
ul. Plażowa 2
22 - 470 Zwierzyniec
tel. 84 6872 066
fax: 84 6872 122
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www. roztoczanskipn.pl