20 września br. dzieci i nauczyciele z Przedszkola ze Szczebrzeszyna oraz ze Szkoły Podstawowej z miejscowości Niemce w nagrodę za najlepszy ogólnopolski projekt aktywnej kampanii edukacyjnej „Pomagam z Natury” wyruszyli do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
47 - osobowa grupa młodych odkrywców, żądnych wrażeń, otwartych na wszelkie szalone metody badawcze penetrowali wszystkie przestrzenie edukacyjne w CNK. Różnorodność tematów, zakres doświadczeń dowodzą złożoności zjawisk i procesów, które towarzyszą nam na co dzień. Trudno było przejść obojętnie obok każdej ekspozycji, gdyż każda dostarczała nie lada emocji.
Najmłodsi przyrodnicy pełni entuzjazmu chętnie angażowali swoje zmysły zwiedzając m.in. wystawę Bzzz! To tu mogli do woli odkrywać naturę zwierząt, np. poprzez budowanie plastra miodu, tropiąc lisa czy oglądając świat oczami węża.
W „Koperniku” znaleźliśmy wiele eksponatów, dzięki którym przekonaliśmy się jak zmysły potrafią nas oszukać, np. dominujący zmysł wzroku utrudniał rysowanie w lustrze. Obserwowaliśmy kolory, których nie ma, w rzeczywistości fizycznej, prostowaliśmy koło zgodnie z geometrycznym prawem „Twierdzenie Kopernika”. Poprzez efekt stereokinetyczny, dający złudzenie trójwymiarowości daliśmy się wciągnąć do tunelu. Okazuje się, że różne perspektywy tej samej przestrzeni odsłaniają nam nowe obrazy; raz byliśmy więksi a raz mniejsi. Nasze zmysły wystawiane na próbę zimna i gorąca dawały nam sprzeczne informacje - odczuwaliśmy palący chłód. Ogromną frajda i magią zarazem okazało się doświadczenie związane z usypywaniem mapy hipsometrycznej. Poprzez aktywny udział dzieci powstawał nowy, dynamiczny i plastyczny obraz przestrzeni. Poznaliśmy również przepis na hodowlę mikroorganizmów przypominających najwcześniejsze bakterie bytujące na naszej planecie. Przekonaliśmy się również, że nasza pamięć ultrakrótkotrwałą nie stoi na wysokim poziomie. Znacznie lepiej rozwinięta jest u szympansów, dlatego to one a nie my są mistrzami szybkiego zapamiętywania.
Poprzez naturalną ciekawość, dzięki samodzielnym próbom w wielu eksperymentach młodzi odkrywcy poszerzali swoją wiedzę, nabywając przy tym nowych umiejętności. Ciągłych pytań nie było końca. Poczuliśmy atmosferę badacza – odkrywcy, podnieśliśmy ciśnienie, rozwiewając przy tym wątpliwości. Wydawać by się mogło, że po ponad 2 godzinnym pobycie w CKN nic nie będzie już nas w stanie zaskoczyć.
Niezwykłym spektaklem okazała się wizyta w planetarium. Przed projekcją filmu odbył się na żywo 20 min. pokaz „Mars 3D”. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety. Oglądając film „Astronauta” byliśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko zastosowanych efektów specjalnych lecz przede wszystkim trafnej narracji i formy przekazu. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak prawdziwi astronauci, co z kolei rodziło pytania czy każdy z nas ma do tego odpowiednie predyspozycje. Dzięki temu zrozumieliśmy, jak ryzykowne i wyczerpujące są przygotowania astronautów oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na człowieka w kosmosie.
Co motywuje człowieka do dalszych poszukiwań, jak daleko jesteśmy w stanie dotrzeć jako cywilizacja? Czy eksploracji kosmosu to górna granica poszukiwań? Każde, nawet najmniejsze odkrycie jest wielkie i ma znaczenie, tym bardziej, że jego początki zwykle rodzą się w dziecięcych głowach.
Roztoczański Park Narodowy pragnie podziękować wszystkim uczestnikom wyjazdu
szkoleniowego za aktywny udział, wzajemną życzliwość i okazaną sympatię.
Wyjazd szkoleniowy do Warszawy został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ramach projektu
„Razem dla Roztocza - budowanie potencjału kompetencji i integracja różnych grup odbiorców
oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego
Roztoczańskiego Parku Narodowego.”
Więcej
https://spniemce.edupage.org/text/?text=text/text2&subpage=1
https://spniemce.edupage.org/#gallery/1478
Opracowanie: RPN/OEM
Tekst: Aneta Dybowska
Fotografie: Aneta Dybowska