W czerwcu roku 2021 roku, podczas prowadzenia monitoringu zagrożonych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków, stwierdzono dwa gatunki roślin naczyniowych, dotychczas z terenu Roztoczańskiego Parku Narodowego nie podawane. Miłka letniego Adonis aestivalis odnotowano w największych parkowych wapiennych murawach ciepłolubnych koło Kosobud. Posłonka rozesłanego pospolitego Helianthemum nummularium ssp. obscurum zauważono z kolei na skraju lasu, na skarpie przydrożnego rowu na podłożu antropogenicznie wzbogaconym w węglan wapnia. Oba gatunki charakteryzują się nieprzeciętna urodą kwiatów, południowym rodowodem oraz przywiązaniem do gleb zawierających węglan wapnia.
Miłek letni rośnie niemal wyłącznie w obszarze agrocenoz: na fragmentach ugorów oraz zanikających (również na Roztoczu) miedzach. W ostatnich latach liczba jego stanowisk na terenie Polski stale się zmniejsza wskutek powszechnego stosowania herbicydów. W opracowaniu Czerwona lista roślin i grzybów Polski (2016) umieszczony jest w grupie gatunków zagrożonych wymarciem (kategoria zagrożenia VU - narażony).
Posłonek rozesłany to gatunek krzewinki, charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. W Polsce jeszcze dość częsty, ale tylko w jej południowych rubieżach.
Opracowanie:
Bogusław Radliński
Fotografie:
Przemysław Stachyra