Jak gadać o gadach żeby nas słuchano? Czy żaby brunatne dokuczają żabom zielonym ? Do której godziny śpią gady i kto robi za węża? Co czują płazy gdy na ich drodze staje człowiek? Nurtujących pytań o naturę płazów i gadów jest więcej. I choć zdawać by sie mogło, ze wiemy o nich dużo, to wciąż zaskakują i zachwycają. Są mistykami w kamuflażu, muzykami przyrodniczej orkiestrze, strategami polowań, są sprytni i zwinni, ciekawscy i cierpliwi.
Swoimi obserwacjami, przemyśleniami na temat płazów i gadów zachwyciło nas 9 osób, biorących udział w projekcie edukacyjnym "Opowieść z leśnej księgi parku". Największym zainteresowaniem cieszyła sie II kategoria autorska opowieść dla osób niepełnoletnich, w której udział zgłosiło 5 osób, zaś u osób dorosłych 2 uczestników. W kategorii I komiks nadesłano 2 prace w kategorii wiekowej: osoby niepełnoletnie. Otrzymane opowieści napłynęły do nas z Suwałk, Świdnika, Zamościa, Szczebrzeszyna, Tereszpola Zaorendy, Majdanu Nepryskiego.
Każdy z uczestników niezależnie od wieku stworzył opowieść, dzięki której płazy jak i gady zyskały miano bohaterów. Wśród nich pojawiają sie m.in.: gniewosze, żmije, zaskrońce, padalce, traszki, jaszczurki, żółwie, żaby wodne, jeziorowe, śmieszki, rzekotki, kumaki, grzebiuszki, Gościnnie pojawiają sie wybrane gatunki zwierząt, w tym kuna leśna Adelajda, konik polski Tadek, czy klacz Helena. Wspomniana jest postać Aleksandry Wachniewskiej, malarka z Roztocza. Wciągające historie opowiedziane przez dzieci, młodzież i dorosłych węz wątpienia podkreślają jakie zwierzęta maja słabości, jakie są ich mocne strony, czym sie wyróżniają, a co je łączy. W opowieściach nie brakuje humoru, refleksji jak i dojrzałości mocnej puenty. Czy kuna Adelajda zapoluje na Gniewka?.Czy Alicja jest przyjaciółka Adelajdy,? "Jedno jest pewne nie można nikomu ślepo wierzyć i nigdy pochopnie nie wydaje sie na nikogo wyroku. (M.Szeptuch snując opowieść "Miedzy trawami").
10 letni M. Kowalczyk w swojej opowieści "Zakumani - zarechowani leśne przygody") wie, ze płazy i gady "Mimo różnic w wygładzie, charakterze, sposobie poruszania maja wspólną cechę, mianowicie środowisko, w którym żyją.." A. Kerepka pisząc" Gdzieś przy stawie, na zielonej trawie" w senności gadów i płazów stwierdza, ze "przywilej to najwyższy spać, we własnej norze."Lecz ponadczasowe zdaje sie być pytanie M. Poznańskiej zawarte w historii Przyjaciele czy rodzina."Czy pochodzenie ma znaczenie?"
Dziękujemy uczestnikom za pracochłonne, mądre, wyraziste, barwne, emocjonalne, zabawne i autorskie projekty. Nie ilość prac a ich jakość stanowi bezcenna wartość edukacyjną.
W projekcie edukacyjnym wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni zgodnie z zajętym miejscem.Nagrody zostaną przesłane pocztą na koszt Organizatora.
Zachęcamy do zapoznania sie z wystawa projektów
w dniach 7-8.08.br., podczas imprezy edukacyjnej Dzień otwarty RPN".
Lista zwycięzców projektu edukacyjnego
Opowieść z leśnej księgi Parku”.
Fascynujący świat płazów i gadów RPN.
Kategoria I – komiks
Osoby niepełnoletnie
I miejsce
Katarzyna Sokołowska
Szczebrzeszyn
II miejsce
Julia Turzyniecka
Zamość
III miejsce
nie przyznano
Osoby pełnoletnie
Brak zgłoszeń
Kategoria II – autorska opowieść
Osoby niepełnoletnie
I miejsce
Magdalena Szeptuch
Tereszpol Zaorenda
II miejsce
Maciej Kowalczyk
Szczebrzeszyn
III miejsce
Maja Poznańska
Szczebrzeszyn
Wyróżnienie
Paulina Bibier
Szczebrzeszyn
Amelia Buczkowska
Majdan Nepryski
Osoby pełnoletnie
I miejsce
Tadeusz Charmuszko
Suwałki
II miejsce
Aleksandra Kierepka
Świdnik
III miejsce
nie przyznano
Opracowanie :RPN/OEM
Tekst: Aneta Dybowska