CHRONIMY PRZYRODĘ Z DOFINANSOWANIEM NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
19 czerwca 2023 roku Zastępca Prezesa NFOŚiGW Sławomir Mazurek i Dyrektor RPN Andrzej Wojtyło podpisali umowy dofinansowania działań ochrony przyrody, które podejmiemy w najbliższych latach w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Podpisano dwie umowy dofinansowania przedsięwzięć:
I. „Czynna ochrona gatunków i siedlisk mokradłowych Roztoczańskiego Parku Narodowego”
Koszty kwalifikowane: 772 129,00 zł
Dofinansowanie: 694 916,00 zł (90,00%)
Zasadniczym celem realizacji działań zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia jest ochrona zagrożonych dwóch typów siedlisk - borów bagiennych i torfowisk wysokich oraz pozostałych siedlisk mokradłowych i od wód zależnych, poprawa ich stanu oraz co najmniej utrzymanie obecnie zajętej przez nie powierzchni 236,17 ha, również ochrona wybranych, zagrożonych i rzadkich ośmiu gatunków zwierząt - traszki grzebieniastej, kumaka nizinnego, żółwia błotnego, bociana czarnego, orlika krzykliwego, derkacza, sóweczki, puszczyka uralskiego.
Działania podjęte w przedsięwzięciu są kontynuacją niektórych cyklicznych zadań z powodzeniem realizowanych w latach 2019-2023 w ramach projektu „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach POIiŚ 2014-2020.
Umowa obejmuje:
1. Ochronę siedlisk mokradłowych przez poprawę warunków hydrologicznych.
2. Okresowe zabezpieczenie tras migracji płazów i gadów.
3. Oznaczanie, liczenie i przenoszenie płazów.
4. Utrzymanie miejsc żerowania ptaków w dolinie Wieprza.
Działania realizowane będą od przyszłego roku do 2027 roku.
II. „Modernizacja i adaptacja ośrodka hodowli zachowawczej konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym wraz z zakupem wyposażenia”
Koszty kwalifikowane: 389 507,00 zł
Dofinansowanie: 340 700,00 zł (87,47%)
Podstawowym celem realizacji przedsięwzięcia jest kontynuacja hodowli konika polskiego – zachowanie najbardziej prymitywnej w Europie rasy konia. Dotychczasowe osiągnięcia w hodowli tej rasy stwarzają szansę trwałego jej utrzymania.
Ponadto hodowla konika polskiego wiąże się nierozerwalnie z ochroną ekosystemów nieleśnych RPN określonych w Planie Ochrony Parku i pozwala na zachowanie lub przywrócenie różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ponadgatunkowym we wszystkich typach ekosystemów.
Blisko 25 km długości łącznej drewnianych ogrodzeń wydziela fragmenty Parku, w których prowadzona jest hodowla rezerwatowa i stajenna z przyległymi ogrodzonymi wybiegami, a w sezonie na ogrodzonych pastwiskach w wybranych nieleśnych kompleksach na terenie Parku. Utrzymanie trwałości ogrodzeń zapewni bezpieczeństwo konikom oraz wszystkim korzystającym ze szlaków komunikacyjnych, znajdujących się często w bezpośrednim sąsiedztwie hodowli rezerwatowej oraz pastwisk.
Umowa obejmuje:
1. Rozbudowę i modernizację ogrodzeńw hodowli rezerwatowej i stajennej konika polskiego.
2. Zakup elementów wyposażenia obiektów hodowli zachowawczej konika polskiego:
a) poideł automatycznych wraz z montażem,
b) podstawek na lizawkę solną,
3. Zakup paśników dla hodowli zachowawczej koników polskich.
Działania realizowane będą jeszcze w tym roku i będą trwały do 2025 roku.
Opracowanie: DOP/RPN
Tekst, fotografie: Beata Grabowska, Bartłomiej Kaproń