Z zadowoleniem prezentujemy podsumowanie wielkiego wyzwania „Najdłuższy pociąg do przyrody”, które w ramach Jubileuszowego XX Przeglądu Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza” zjednoczyło dzieci, młodzież i osoby dorosłe w fascynującej podróży przez kreatywność, edukację i zaangażowanie w promowanie świadomości ekologicznej. Celem wyzwania było stworzenie wirtualnej galerii prac dzieci, która będzie symbolem wspólnej odpowiedzialności za ochronę przyrody i zachowanie jej piękna dla przyszłych pokoleń.
W ramach wyzwania uczestnicy mieli za zadanie pokolorować jedną lub więcej malowanek udostępnionych na stronie internetowej RPN. Należało pobrać malowankę przedstawiającą rośliny i zwierzęta chronione, pokolorować dowolną techniką i przesłać w formie elektronicznej do wyzwania.
W terminie od 13 października do 30 listopada 2023 rokudo wyzwania otrzymaliśmy 381 prac plastycznych od 374 różnych osób z 27 placówek oświatowych. Świadczy to, że nasza społeczność nie tylko jest pełna artystycznego talentu, ale także zdeterminowana, aby wspólnie podkreślić ważność ochrony przyrody. Każda praca plastyczna stanowi indywidualny wagonik, a złożone razem tworzą imponującą galerię, obrazującą „Najdłuższy pociąg do przyrody”. Galeria ta, nie tylko ukazuje różnorodność talentów, ale także zwraca uwagę na potrzebę ochrony przyrody.
Niech to podsumowanie będzie wyrazem ogromnej wdzięczności dla każdego uczestnika, który wniósł swój wkład w budowanie najdłuższego pociągu do przyrody. Wasza kreatywność i zaangażowanie sprawiły, że ta podróż była wyjątkowym doświadczeniem dla nas wszystkich.
Dziękujemy również Spółce PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. za wsparcie tego wydarzenia i ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników wyzwania.
Z ogromną radością zapraszamy do oglądania wirtualnej galerii "Najdłuższy pociąg do przyrody".
Wirtualna galeria „Najdłuższy pociąg do przyrody”
Galeria prac plastycznych - wideoprezentacja
Opracowanie: RPN/OEM
Małgorzata Pasieka