Pojawiły się pierwsze źrebaki koników polskich w hodowli rezerwatowej w naszym Parku, który dla przypomnienia obchodzi w tym roku jubileusz 50. lecia swego istnienia. Co prawda w hodowli stajennej we Floriance już w lutym mieliśmy pierwsze źrebaki to w hodowli rezerwatowej dopiero dzisiejszej nocy z 5 na 6.03.2024 r. przyszła jako pierwsza na świat klaczka od klaczy Hatara, a niespełna kilka godzin później 6.03. ok. 10.55 świat ujrzała kolejna klaczka od klaczy Trapa. O ile klaczka urodzona w nocy od klaczy Hatara jest maści jasno myszatej to ta od klaczy Trapa ma maść w dużo ciemniejszym odcieniu myszatości.
Mieliśmy to szczęście, że wraz z p. Janem Słomianym – kierownikiem OHZ mogliśmy uwiecznić tą niezwykłą chwilę i pierwsze zmagania nowo narodzonego źrebaka aby stanąć na własnych nogach. O sile i przystosowaniu do życia w warunkach zbliżonych do naturalnych niech świadczy fakt, że już po niespełna 15 minutach klaczka stanęła o własnych siłach. Co prawda na początku niezdarnie - chwiejąc się co chwilę - ale dała radę i dzielnie ustała u boku matki. Pierwsze kroki były dość trudne i nie obyło się od kilku potknięć i upadków, ale już zdecydowanie szybciej się podnosiła i w niecałe pół godziny próbowała nawet biegać.
Najwięcej kłopotów jednak sprawiło nowonarodzonej klaczce dotarcie do sutek klaczy. Źrebak instynktownie wie gdzie szukać ale na początku ma problemy aby odpowiednio uchwycić za sutek i spróbować pierwszego łyku mleka, w pierwszych dniach jest to siara, która jest ważnym pokarmem, gdyż zawiera niezbędne dla zdrowia źrebaka przeciwciała. Dopiero po godzinie próby zakończyły się sukcesem. Mamy więc nadzieję, że kolejne pokolenie koników polskich będzie silne i odporne jak w przeszłości ich już wymarły protoplasta – dziki koń TARPAN – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Opracowanie OEM RPN
Tekst: Paweł Marczakowski, Jan Słomiany
Zdjęcia: Paweł Marczakowski