Roztoczański Park Narodowy w projektowanym Transgranicznym Rezerwacie Biosfery „Roztocze”
Program „Człowiek i Biosfera” – (Man and Biosphere) został powołany na Konferencji Generalnej UNESCO w 1970r. Celem Programu jest kształtowanie zrównoważonych relacji między ludźmi a biosferą, a metodą jego realizacji jest tworzenie międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery.
Status rezerwatu biosfery nadawany jest obszarom charakterystycznym dla poszczególnych biomów Ziemi, o wybitnych, wyróżniających się w skali światowej walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Początkowo Rezerwaty pełnić miały przede wszystkim funkcje ochronne, naukowe i edukacyjne. Obecnie służą doskonaleniu mechanizmów zrównoważonego rozwoju podejmowanych w duchu partnerstwa wszystkich uczestników życia społecznego dla zapewnienia dobrych warunków bytowania człowieka i wysokiej jakości środowiska.
Rezerwaty biosfery desygnowane są przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną Programu UNESCO MaB na wniosek komitetów narodowych państw członkowskich. Każdy z nich pozostaje pod zwierzchnictwem Państwa w którym jest położony, a tym samym poddany jest prawodawstwu wyłącznie danego kraju.
Wspólnie Rezerwaty tworzą Światową Sieć, która liczy obecnie 631 obiektów w 119 krajach.
W granicach Polski funkcjonuje obecnie 10 rezerwatów biosfery:
- Rezerwat Biosfery Białowieża (1976, rozszerzenie 2005),
- Rezerwat Biosfery Babia Góra (1976),
- Jezioro Łuknajno (1976),
- Słowiński Rezerwat Biosfery (1996),
- Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie (1992/1998),
- Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karkonosze (1992).
- Tatrzański Rezerwat Biosfery (1992),
- Rezerwat Biosfery Puszcza Kampinoska (2000),
- Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie (2002/2011),
- Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie (2010).
Na światowej konferencji rezerwatów biosfery w Sewilli w 1995r. uchwalona została Strategia Sewilska, określającą główne cele i zadania światowej sieci Rezerwatów Biosfery oraz Statut Ramowy określający m.in. funkcje i kryteria dla powoływania Rezerwatów.
|
Funkcje te powinny znajdować oparcie w charakterystycznej strukturze przestrzennej Rezerwatu obejmującej trzy strefy:
Starania o utworzenie międzynarodowego rezerwatu biosfery w regionie Roztocza sięgają 2001r., kiedy została nawiązana współpraca z przedstawicielami służb ochrony przyrody na Ukrainie w celu nadania obszarowi Roztocza statusu rezerwatu biosfery. Obszar projektowanego Rezerwatu wynosić będzie 371 902 ha. Administracyjnie, w granicach państwa polskiego zlokalizowany będzie w woj. lubelskim i podkarpackim obejmując swoim zasięgiem powiaty: janowski, zamojski, biłgorajski, tomaszowski i lubaczowski oraz powiat jaworowski i żółkiewski na Ukrainie.
|
Opracowanie:
RPN
Tekst: Alina Urbańska
Mapy: źródło „Formularz Nominacyjny TRB Roztocze”, 2015.